Cyber Blog

Vitajte na mojom cyberblogu

hesla

Sú vaše heslá dostatočne silné ?

Štefan, A., 28. marec, 2020 | 21:24

Určite sa každý z nás aspoň raz v živote zamyslel nad tým, či sú jeho heslá, ktoré denno denne zadáva na internete dostatočne bežpečné alebo či existuje riziko ich odhalenia...

 


podvodne-sutaze

Existuje možnosť vyhrať skvelé ceny na Facebooku ?

Štefan, A., 25. marec, 2020 | 18:11

Určite každý jeden z vás natrafil pri prehliadaní Facebooku na lákavo vyzerajúcu súťaž o novú práčku, kuchynskú linku alebo v poslednej dobe aj súťaž o respirátory a rúška proti Koronavírusu. Veď súťaže treba prispôsobiť aktuálnej situácii a potrebe obyčajných ľudí...

 


webkamery

Webkamera - Má zmysel ju prelepovať ?

Štefan, A., 21. marec, 2020 | 16:55

Téma ohľadom bezpečnosti a zraniteľnosti notebookových webkamier už bola expertmi na kybernetickú bezpečnosť rozoberaná niekoľkokrát. V mojom najnovšom článku sa vám stručne pokúsim vysvetliť a odpovedať na základnú otázku, ktorú si kladie veľa ľudí. Má zakrývanie alebo "prelepovanie" webkamery na mojom notebooku zmysel ?

 

 

Názory ľudí v tejto téme nie sú jednotné. Jedna skupina tvrdí, že je to úplne zbytočné a nepraktické, kým zvyšok si bez prelepenej webkamery nevie prácu so svojím notebookom predstaviť. Obavy z napadnutia a zneužitia webkamery sú však oprávnené. Napríklad v minulosti obletela svet táto fotografia zakladateľa Facebooku Marka Zuckerberga, na ktorej jasne vidno prelepenú webkameru. Máme teda postupovať rovnako ako on ?

 

Zuckerberg
Zdroj | FB: Mark Zuckerberg


Ak sa pýtate na môj osobný názor, poviem vám k tomu toľko, že ochrana súkromia v online priestore je mimoriadne dôležitá. Potenciálne riziko, ktoré napadnutie webkamery vyvoláva je obrovské. Veď si len predstavte situáciu, že niekto dokáže sledovať čo práve robíte, kde presne sa nachádzate alebo čo máte na sebe oblečené (v tom lepšom prípade).


Prelepenie samotnej webkamery páskou, smajlíkom alebo čímkoľvek iným je však len "náplasťou" na skutočný problém. A tým je fakt, že niekto sa nabúral do vášho zariadenia. Preto ja osobne za oveľa dôležitejšie pokladám správne nastavenie súkromia počítača a zodpovedné prehliadanie internetu. V nasledujúcich krokoch vám ukážem ako na to ! Nebojte sa, návod je úplne jednoduchý a prikladám aj obrázky. Zvládne to ozaj každý behom 1-2 minút. Tento konrétny návod je však určený len pre používateľov Windows 10. Na MacBookoch sa však dá postupovať podobne. Nastavenie webkamery nájdete v nastaveniach pod položkou "rodičovská kontrola"


Návod (4 kroky)

1. Klikneme vpravo dole | 2. Zvolíme všetky nastavenia | 3. Ochrana osobných údajov
1. Klikneme vpravo dole | 2. Zvolíme všetky nastavenia | 3. Ochrana osobných údajov
1. Nájdeme a vyberieme "kamera" | 2. Klikneme na zmeniť
1. Nájdeme a vyberieme zo zoznamu "kamera" | 2. Klikneme na zmeniť
1. Vyskočí nám malá tabuľka | 2. Ak je prístup ku kamere zapnutý, vypneme ho
1. Vyskočí nám malá tabuľka | 2. Ak je prístup ku kamere zapnutý, vypneme ho
Rovnakým spôsobom môžeme vypnúť aj prístup k polohe zariadenia a mikrofónu
Rovnakým spôsobom môžeme vypnúť aj prístup k polohe zariadenia a mikrofónu

 

Tak teraz ste už pred potenciálnym napadnutím vašej webkamery oveľa lepšie chránení. Ak ju budete chcieť použiť na videohovory s priateľmi stačí ju presne podľa tohto návodu zapnúť. Podobne aj mikrofón či polohu zariadenia. Samozrejme prelepením webkamery vôbec nič nepokazíte. Ak sa budete cítiť bezpečnejšie pokojne si ju prelepte. Chcel som vám len ukázať, že aj bez jej zakrytia dokážete útočnikom efektívne zamedziť prístup.


Najdôležitejšie je ale uvedomiť si potrebu ochrany súkromia. Výhovorka "Veď ja nemám čo skrývať" ozaj nie je na mieste ! Milí čitatelia, na záver si dajme jednu malú anketu. Patríte ku skupinke ľudí, ktorá svoju webkameru zakrýva alebo nie ? Hlasujte v komentároch na Facebooku.


 


COVID-19_mapa

Podvodná mapa šírenia COVID - 19

Štefan A., 16. marec, 2020 | 20:21

V posledných týždňoch veľmi výrazne ovplyvňuje život na celom svete nebezpečné vírusové ochorenie COVID-19. Od začiatku týždňa sa ochorenie výrazne rozšírilo už aj po celom Slovensku. Doposiaľ bolo oficiálne potvrdených 97 prípadov nákazy. Výskumný ústav Center for Systems Science and Engineering (CSSE) vytvoril prehľadnú interaktívnu mapu s oficiálnymi dátami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá informuje o postupe šírenia tejto choroby. Ako to však býva zvykom, pozadu neostali ani hackeri, ktorí sa snažia využiť fenomén Koronavírusu a zvedavosť ľudí vo svoj prospech.


 

Práve interaktívna mapa s údajmi o šírení COVID-19 sa stala skvelým nástrojom špekulantov. Hackeri vytvorili vernú kópiu oficiálnej stránky CSSE, ktorá je od originálu na nerozoznanie. Po otvorení tejto stránky sa vám zobrazí výzva na stiahnutie aplikácie, v ktorej budete môcť sledovať pravidelne aktulizované údaje o šírení nákazy v reálnom čase. Samotná stránka škodlivá nie je, no aplikácia v sebe ukrýva škodlivý kód AZORult.


Ten po stiahnutí aplikácie zbiera citlivé informácie, ktoré má používateľ uložené. Od pomerne neškodnej histórie prehliadania až po prihlasovacie údaje a čísla kreditiek. Práve krádež takýchto informácií predstavuje pre každého používateľa obrovskú hrozbu.


Ako môžete odlíšiť pravú stránku od tej falošnej ? Úplne jednoducho ! Pozor treba dávať najmä na "url adresu". Oficiálny web od CSSE sa nachádza na adrese: "arcgis.com" (môžete mi dôverovať a kliknúť na tento odkaz)

 

Mapa šírenia COVID-19

Mapa šírenia COVID-19


Falošná stránka je umiestnená na úplne inej doméne (viď priložený obrázok nižšie).

 

Falošná mapa


Podvodných stránok už stihlo vzniknúť oveľa viac. Zväčša obsahujú v názve slovíčko "Corona" alebo sú umiestnené na doméne ".ru" Čo z tohto teda vyplýva ? Treba si jednoducho dávať pozor na každé jedno kliknutie. Nikdy nedôverovať neznámym stránkam a zdrojom. Taktiež si treba všímať url adresu a aj pri najmenšom podozrení ju radšej neotvárať. Útočnicí v online priestore šikovne zneužívajú prirodzenú ľudskú zvedavosť a šírenie COVID-19 nie je výnimkou. Preto radšej sledujte oficiálne a overené webové stránky a samozrejme aj tento blog, v ktorom sa pokúsim šíriť osvetu v oblasti online bezpečnosti.


A teraz ruku hore, koľkí z vás automaticky klikli na môj odkaz s oficiálnou mapou šírenia COVID-19 ? Kľudne som do toho na prvý pohľad pekne vyzerajúceho červeného tlačidla mohol zahrnúť nejaký škodlivý odkaz a získať vaše údaje. Presne na takomto jednoduchom princípe a dôverčivosti ľudí totiž fungujú online hackeri. Samozrejme, ak ste naň bez váhania klikli nemusíte sa vôbec báť. Môj blog a všetky odkazy na ňom sú úplne bezpečné. Za to vám osobne ručím. Ide mi predsa o väčšiu online zodpovednosť vás všetkých.


Dúfam, že sa vám môj prvý pokus o článok páčil a budem rád za každú jednu spätnú väzbu. Či už pozitívnu alebo negatívnu, to nechám na každého jedného z vás. A na záver jedna dobrá rada:

Dávajte si v online priestore veľký pozor na každé kliknutie !


Informácie som čerpal z oficiálneho webu Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

 

Dostupné online

Dostupné online

 


Cyber Blog

Cyber Blog - iniciatíva za bezpečnosť v online priestore

Štefan, A., 15. marec, 2020 | 18:44

Vážení priatelia! Rozhodol som sa využiť nútené voľno kreatívne a založiť si vlastný blog. Moje meno je Štefan, som študentom bezpečnostných štúdií na Fakulte politických vied a medzinárodných vťahov UMB a nejaký ten piatok som aj členom združenia CESA. Práve cez CESU som sa rozhodol založiť môj Cyber Blog. Čo sa týka obsahového zamerania, budem sa venovať šíreniu osvety v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

 

 

Žijeme v dobe digitalizácie, preto je to téma vysoko aktuálna a týka sa nás všetkých. Niektorí si dostatočne neuvedomujú potenciálne hrozby a následky hackerských útokov. Preto sa Vás na tie najdôležitejšie a najaktuálnejšie hrozby pokúsim zaujímavou formou upozorniť. Nečakajte však od tohto blogu žiadne špičkovo prepracované analýzy, na to máme iných expertov. Zmyslom mojich článkov je šírenie osvety jednoduchou, prehľadnou, občas možno aj zábavnou ale hlavne zrozumiteľnou formou.


Všetkých Vás tu srdečne vítam !


 


Štefan ANTOL

Iniciatíva za bezpečnosť v online priestore

 Cyber Blog na Facebooku


Newsletter

 

Dostávajte upozornenia na nové články e-mailom

 

Prihlásiť sa !

Cyber Blog na Facebooku