Späť na hlavnú stránku CyberBlogu

Slováci a ochrana osobných údajov

Cyber Blog

Xiaomi

Kašlú ľudia na svoje súkromie a online bezpečnosť ?

Štefan, A., 3. mája, 2020 | 21:02

Koncom minulého týždňa sa v médiách objavili viaceré články a informácie o kritických problémoch s ochranou osobných údajov a súkromia používateľov Xiaomi. Určite ste tieto informácie zachytili, jeden článok som zdieľal aj ja. Rozhodol som sa ho zazdieľať aj do slovenskej skupiny nadšencov smartfónov Xiaomi. Reakcie boli zaujímavé...


...nie však prekvapujúce. Gramotnosť v oblasti informatiky je u Slovákov stále celkovo na veľmi nízkej úrovni. Týka sa to aj ochrany osobných údajov v online priestore. V diskusiách sú to väčšinou klasické reči ako "mňa to netrápi", "ja nemám aj tak čo skrývať", prípadne "údaje zbiera každá spoločnosť, takže mi to je úplne jedno". Takáto mentalita a zmýšľanie je na facku. Aspoň z môjho pohľadu.


Ako je to s tým Xiaomi ?

 

Praktiky spoločnosti Xiaomi sa podarilo vyňúrať bezpečnostným expertom v spolupráci s americkým webom Forbes. V skratke išlo o to, že Xiaomi zbiera citlivé informácie o svojich používateľoch, nijako ich neanonymizuje a ešte aj nedostatočne šifruje. Okrem tých klasických dát, ktoré povedzme si otvorene, zbiera každá spoločnosť (Apple, Google, Microsoft), však zrejme zbierajú aj podrobné dáta o tom, ktoré web stránky kto navštívil, na čo vo svojom smartfóne klikol, aké aplikácie konkrétne používa, či dokonca informácie o súboroch vo vnútornom úložisku. A to už štandardné teda rozhodne nie je. Že by daň za nízku cenu ich smartfónov ?

 

Viac o tom nájdete v článku od portálu Živé.sk

 

Dostupné online

Dostupné online

 

Slovenskí nadšenci Xiaomi

 

Ako majiteľ Xiaomi smartfónu som sa rozhodol s informáciami podeliť v slovenskej komunite. Reakcie boli rôzne (prikladám komenty na obrázku - GDPR opäť zachované).

 

Xiaomi
Zdroj | Komentáre k môjmu príspevku v skupine


Výsledok ?

 

Nezistil som nič nové a zásadné. Dobre som sa na komentároch pobavil a pochopil, že stále veľa Slovákov verí radšej konšpiračným webom, anti-americkej propagande, alternatívnym médiám a podobne. Veď koniec koncov to, ako Xiaomi zbiera údaje zistili americkí experti. Takže to automaticky bude len snaha o diskreditáciu spoločnosti. Jasnééééé.

 

Najzaujímavejšie z môjho osobného pohľadu je nasledovné. Ešte cez víkend spoločnosť poprela všetky informácie o rozsahu zbierania dát. V priebehu včerajšieho dňa však vyšla nová aktualizácia vstavaného prehliadača "Mi Browser", ktorá umožňuje používateľom zber dát v režime Inkognito výrazne obmedziť. Takže to asi predsa nebola len americká propaganda...

 

Mi Browser
Zdroj | Mi Browser v Google Play


Prečo píšem tento článok ? Nuž preto, že som sa rozhol prostredníctvom Cyber Blogu šíriť osvetu v oblasti online bezpečnosti. K ochrane svojich osobných údajov, informácii a online aktivity by sme nemali byť ľahostajní. Tvrdenie "nemám čo skrývať" ozaj neobstojí. Našťastie túto potrebu si uvedomuje čoraz viac ľudí. Pomaly ale isto sme na dobrej ceste.

 

Mám rozrobené ďalšie 3 články, v ktorých sa budem venovať praktickým radám ako v čo najväčšej miere obmedziť odosielanie svojich údajov spoločnostiam Microsoft, Google a Facebooku. V 100% miere sa to samozrejme nedá...jedine, že by ste ich služby prestali používať.

 


Štefan ANTOL

Iniciatíva za bezpečnosť v online priestore

 Cyber Blog na Facebooku


Newsletter

 

Dostávajte upozornenia na nové články e-mailom

 

Prihlásiť sa !

Cyber Blog na Facebooku