Späť na hlavnú stránku CyberBlogu

Ďalšia katastrofa pre používateľov ZOOMU !

Cyber Blog

Zoom

Ďalšia katastrofa pre používateľov ZOOMU !

Štefan, A., 14. apríl, 2020 | 14:07

V predchádzajúcom článku som Vás upozornil na niektoré vážne bezpečnostné nedostatky, ktorými trpí populárna aplikácia na videohovory ZOOM. Dnes v skorých ranných hodinách sa objavili informácie, že vyše 500 000 prihlasovacích údajov do aplikácie Zoom bolo zverejnených alebo sa predáva na darkwebe.


Už niekoľko týždňov verejnosť vie o bezpečnostných hrozbách, ktoré používanie Zoomu predstavuje. Dnes prišla pre jej používateľov ďalšia rana, keďže boli zverejnené informácie o obrovskom množstve účtov. Tentokrát sa však zrejme nejedná o bezpečnostné zlyhanie samotnej aplikácie. Skôr sa predpokladá, že ide o výsledok pokusov rôznych hackerských skupín. Tie využili už dávnejšie uniknuté dáta o heslách a e-mailových adresách používateľov a pomocou nich sa pokúsili prihlásiť do aplikácie Zoom.


Následne na to vytvorili rozsiahlu databázu fungujúcich kont a začali ju zvrejňovať či dokonca predávať na darkwebe ostatným hackerom. Tí môžu údaje použiť len ako "nevinný" vtip ale vo väčšine prípadov ich môžu zneužiť a nabúrať sa aj do ostatných účtov daného používateľa. V zverejnených databázach sa objavili údaje obetí ako e-mailové adresy, heslá (dokonca viaceré možné kombinácie hesiel), história uskutočnených osobných videohovorov a dokonca aj tzv. Hostkey.


 

Uniknuté údaje
Zdroj | MacRumours.com


Čo teda robiť ak používate alebo ste používali aplikáciu Zoom ?

 

Hackeri začali postupne zvrejňovať účty niekedy začiatkom apríla. Niektorí ich ponúkali úplne zadarmo, kvôli budovaniu vlastnej prestíže. Ostatní ich predávali, napríklad 1 účet za symbolických 0,0020 $ (sila ako lacno, však ?). Tento príklad zneužitia prihlasovacích údajov len ukazuje dôležitosť toho, čo som spomínal v predchádzajúcom článku o heslách !

 

Využívajte pre každý účet a aplikáciu jedinečné heslo. Taktiež nepoužívajte len 1 e-mailovú adresu na prihlasovanie do všetkých svojich účtov. Každopádne ak patríte k používateľom Zoom, zmeňte svoje heslo, ktorým ste sa do tejto aplikácie prihlasovali. Ak ste toto heslo používali aj na iných stránkach, zmeňte ho určite aj tam !


Používaniu aplikácie Zoom sa veľkým oblúkom vyhnite !!!


Informácie som čerpal z portálu MacRumours

 

Dostupné online

Dostupné online

 


Štefan ANTOL

Iniciatíva za bezpečnosť v online priestore

 Cyber Blog na Facebooku


Newsletter

 

Dostávajte upozornenia na nové články e-mailom

 

Prihlásiť sa !

Cyber Blog na Facebooku