Späť na hlavnú stránku CyberBlogu

Sú vaše heslá dostatočne silné ?

Cyber Blog

Password

Sú vaše heslá dostatočne silné ?

Štefan, A., 28. marec, 2020 | 21:24

Určite sa každý z nás aspoň raz v živote zamyslel nad tým, či sú jeho heslá, ktoré denno denne zadáva na internete dostatočne bežpečné alebo či existuje riziko ich odhalenia. Riziko samozrejme existuje vždy, no správnymi návykmi a používaním internetu je možné ho výrazne minimalizovať.


Heslá používa zna zabezpečenie svojho konta v online priestore každý jeden z nás. Slúžia na to, aby sa neoprávnené osoby nedostali k nášmu súkromnému obsahu a citlivým informáciám. Lenže ani používanie hesiel nezabráni úniku našich dát, ak ich nepoužívame správne. Veď to poznáte, kto si má zapamätať rôzne kombinácie používateľských mien a hesiel, keď ich používame na toľkých stránkach. Preto sa veľa ľudí uchýli k tomu, že používajú úplne jednoduché a ľahko zapamätateľné heslá alebo len jedno heslo na všetkých stránkach. Však zapamätať si rozdielne a zložité heslá pre Facebook, Instagram, Gmail, zľavové kupóny v Lidli či DM drogérii, poprípade do akademického sytému Ais2 je prakticky nemožné. Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch našli tak je na čase zmeniť tento prístup ! Ponúkam Vám zopár dobrých rád


Začnem tým, čo som načrtol už v predchádzajúcom odstavci. Používaniu rovnakého hesla vo všetkých účtoch treba povedať rázne NIE !!! Možno si teraz klepete prstom na čelo, že "ten sa do toho teda vyzná, veď úplne stačí používať jedno silné heslo". To sa ale veľmi mýlite. Môžete používať akékoľvek perfektné heslo, ak ho však používate príliš často a na príliš veľa stránkach, riziko jeho prelomenia sa výrazne zvyšuje. V zásade platí, že by ste mali minimálne používať rozdielne heslo pre osobné, firemné a študijné účely.


Ďalšou dobrou radou je nepoužívať krátke heslá. Väčšina aplikácií a stránok požaduje minimálne 8 miestne heslo. Dostatočne bezpečné je však až 12 a viac miestne heslo. Ani dostatočne dlhé heslo však nestačí. Kombinácia veľkých a malých písmen, špeciálnych znakov ako "-", "_", "€", čísiel a medzier je správna cesta. Trendom je aj zamieňanie písmen za čísla, ktoré sa na ne podobajú. Napríklad v slove Blog vymeníme "o" za "0" a vzniklo by nám Bl0g. Samozrejme takéto krátke slovo, navyše také čo nájdeme v slovníku je ako heslo katastrofálne. Ale ako jednoduchá ukážka výmeny písmena za číslo postačí. Skúste si napríklad vytvoriť nejaké heslo z jednoduchej vety.


Určite neodporúčam používať ako heslo svoje meno, meno priateľky, psa, dátum narodenia, výročia a podobné veci. To už v dnešnej dobe prelomia aj deti v hackerskej škôlke. Vyvarujte sa používaniu slov, ktoré ľahko nájdete v bežnom slovníku (najmä anglické výrazy). Na mysli mám tie otrepané heslá ako: password, incorrect, iloveyou, admin, host či slovenské: heslo, nemám, nesprávne, mama a podobne.

 

Zabudnite aj na to, že ak takéto jednoduché slovíčko napíšete odzadu bude bezpečné. Algoritmy veľmi ľahko dokážu prelomiť takéto formy hesiel. To isté platí o stále veľmi obľúbenom číselnom hesle 123456789 s vynechaním alebo pridaním jednej cifry.


Ak máte na jazyku otázku aké heslá používam ja, odpoveď je jednoduchá. Ja na zabezpečenie svojich účtov používam tzv. Správcu hesiel (Password Manager). Na trhu ich existuje veľké množstvo, platené aj neplatené verzie. Podstatou článku však nie je robiť žiadnemu z nich reklamu. V komentároch alebo RP-čke sa ma však pokojne opýtajte, ktorého z nich používam. Rád každému poradím a pomôžem. Presne preto som založil tento CyberBlog.

 

Správcu hesiel v určitej podobe dokonca nájdete aj v internetových prehliadačoch. Pri jeho používaní je však na mieste otázka, či je dostatočne bezpečný. Na uloženie hesiel pre online hry a podobné stránky určite áno. Heslo od osobného e-mailu, sociálnej siete či nebodaj bankového účtu by som mu však nezveril nikdy.


Aby som to nejako celé uzavrel a zhrnul tak poviem, že len používanie hesiel v dnešnej dobe už nie je dostatočne bezpečné. Určite odporúčam používať tzv. dvojfaktorovú autentifikáciu všade kde je to možné. Zjednodušene povedané ide o to, že okrem hesla sa na prihlásenie do vášho účtu vyžaduje ešte ďalší prvok, najčastejšie sms kód. Tento systém pozná každý z nás z internet bankingu. Skvelý pomocník je Správca hesiel, ktorý vám všetky heslá uloží na jednom mieste a dokonca vám aj vygeneruje dostatočne silné heslo. Na úplný záver asi najpodstatnejšia rada: Veľmi dobre si zabezpečte hlavne svoje zariadenia, v ktorých máte uložené a v ktorých používate heslá (notebooky, smartfóny) Ak totiž niekto pozná vaše heslo od zariadenia, dokáže sa dostať ku ktorémukoľvek vášmu heslu.


Informácie a inšpiráciu na napísanie tohto rozsiahleho článku som čerpal z oficiálneho webu Národného centra kybernetickej bezpečnosti SK-CERT.

 

Dostupné online

Dostupné online

 


Štefan ANTOL

Iniciatíva za bezpečnosť v online priestore

 Cyber Blog na Facebooku


Newsletter

 

Dostávajte upozornenia na nové články e-mailom

 

Prihlásiť sa !

Cyber Blog na Facebooku